Moderator: Redakcja e-instalacje.pl
Bolas pisze:Prawo jednak nie zabrania montowania przy instalacji grawitacyjnej wentylatorów mechanicznych nawiewnych - czyli takich które będą wpychały powietrze z zewnątrz do domu.
...........................
W ramach jednego mieszkania nie dopuszcza się stosowania równolegle wentylacji wywiewnej mechanicznej o działaniu ciągłym i wentylacji grawitacyjnej oraz jednoczesnego stosowania przewodów zbiorczych i indywidualnych wentylacji grawitacyjnej. ....................................
.........................
Dopuszcza się projektowanie wentylacji mechanicznej zdecentralizowanej, działającej niezależnie w każdym mieszkaniu (lub jego poszczególnych pomieszczeniach) i uruchamianej okresowo przez użytkownika mieszkania, pod warunkiem skutecznego zabezpieczenia przed możliwością dotarcia usuwanego powietrza do innych mieszkań. .......................
wentylacji wywiewnej mechanicznej o działaniu ciągłym
Czy będzie to nawiew, czy wywiew, to tak czy inaczej jest to WM
W ramach jednego mieszkania nie dopuszcza się stosowania równolegle wentylacji wywiewnej mechanicznej o działaniu ciągłym i wentylacji grawitacyjnej oraz jednoczesnego stosowania przewodów zbiorczych i indywidualnych wentylacji grawitacyjnej.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przepisy są pisane przez laików - wiec bardziej należy się skupić na ich "duchu" niż literze.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:- Nie ma czegoś takiego jak wentylacja grawitacyjna ...............
Popularność wentylacji grawitacyjnej wynika głównie z utrwalonej tradycji budowlanej i nieskomplikowanego wykonawstwa. Kiedyś liczyły się też dość niskie koszty inwestycyjne, bowiem wykonanie takiej wentylacji ograniczało się praktycznie do kupienia cegieł i wymurowania komina. Teraz kominy często buduje się z prefabrykatów. Niegdyś też nie były potrzebne elementy gwarantujące napływ do budynku świeżego powietrza z zewnątrz, bo dostawało się ono przez elementy stolarki. Teraz jednak, kiedy okna są szczelne, dla skutecznej wentylacji grawitacyjnej konieczne jest montowanie okien wyposażonych w nawiewniki.
Nawiewniki to małe urządzenia zapewniające stały dopływ świeżego powietrza, a tym samym ciągłą jego wymianę. Poza kominami wentylacyjnymi stanowią obecnie niezbędny element systemu wentylacji grawitacyjnej.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Jest Pan w błędzie, mi nie chodzi o słowo a i ideę! Gdyby wentylację grawitacyjną robiono jak konwekcyjną NIE MIAŁBYM NIC PRZECIWKO!
Problemem jest to, że wykonując (projektując) wentylację grawitacyjną, ogranicza się to do postawienia w odpowiednim miejscu komina wentylacyjnego (choć i to nie zawsze) i finito
W sytuacji, gdy każde mieszkanie ma swoją indywidualną wentylację istnieje groźba dotarcia usuwanego powietrza do innych mieszkań?"
Tomasz_Brzeczkowski pisze:.. Normalna norma powinna określać ilość powietrza na osobę,.
Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości