Moderator: Redakcja e-instalacje.pl
yarecki pisze: Przy okazji doczytałem, że w/g producenta bypass powinien latem być w ciągłym użyciu. http://aeris.pl/baza-wiedzy/9-baza-wiedzy-o-rekuperacji/9-by-pass-w-rekuperatorze.html . Nie znalazłem jednak informacji czy takie powietrze nadal jest filtrowane.
Pan zakręci i w garderobie. wentylacja jest dla ludzi. Obawiam się, że ma Pan papierowy wymiennik.yarecki pisze:Czy jak sobie teraz powiedzmy skręcę całkiem ten wywiew w komunikacji na piętrze a odkręcę bardziej łazienkę to będzie lepiej? Z garderobą nic już raczej się nie da zrobić. Wywiewu na nawiew nie zmienimy.
yarecki pisze:O ile mi wiadomo nie mam żadnej recyrkulacji. Czy to chodzi o ten wymiennik entalpiczny czy jak go tam zwą? Dowiedziałem się dziś u producenta, że bypass też jest filtrowany. Przy okazji podpytałem tamtejszego architekta co zrobić z garderobą. Ten jednak twierdzi, że tam ma być wywiew więc narazie zostawimy jak jest a zobaczę co się stanie przy ustawieniu na "nieobecność" bo przy takim ustawieniu przepływ spada ponoć o połowę w porównaniu do pierwszego biegu. Czyli powinno być jakieś 70-80m3/h. Może to pomoże z wilgotnością. Odczekamy parę dni i się zobaczy.
yarecki pisze: Przy okazji podpytałem tamtejszego architekta co zrobić z garderobą. Ten jednak twierdzi, że tam ma być wywiew więc narazie zostawimy jak jest
yarecki pisze: w Finlandii wytyczne są takie, że nawiewy idą jedynie tam gdzie domownicy przebywają najdłużej a wszystkie pozostałe pomieszczenia mają wywiew z garderobami włącznie
Tomasz_Brzeczkowski pisze:No i na koniec... że jest źle to już sam Pan się przekonał, a to najlepszy dowód.
yarecki pisze:
Inna kwestia, która jest dla mnie niejasna to to, że np kiedy wczoraj temperatura na zewnątrz się obniżyła pod wieczór do 14C i na nawiewie czujnik pokazywał taką właśnie temperaturę, przy 2 biegu (ok 300m3/h) przez cały wieczór plus 30min wietrzenia na 3 wydawałoby się, że w ciągu ok 2h dokona się całkowita wymiana powietrza, a zatem temperatura wewnątrz z 26C panujących za dnia powinna się sporo obniżyć. Tak się jednak nie dzieje. Temperatura wewnątrz spadła zaledwie o 2,5C. O co tu chodzi?
Jak otworzy Pan okno też na wywiewie i nawiewie będzie tyle samo, przy tej centrali. A dane są z medycyny i polskiej normy.Ale nie rozumiem skąd te wartości, bo nie widzę takich w przesłanym przeze mnie projekcie? Przepływ jest ten sam na czerpni i na wyrzutni więc tyle samo powietrza wchodzi do budynku ile wychodzi. Zdaje się, że będzie to faktycznie niezależnie od ustawień anemostatów bo tu jedynie ciśnienie tego powietrza odpowiednio albo będzie wyższe albo niższe tak żeby się skompensowało.
.Inna kwestia, która jest dla mnie niejasna to to, że np kiedy wczoraj temperatura na zewnątrz się obniżyła pod wieczór do 14C i na nawiewie czujnik pokazywał taką właśnie temperaturę, przy 2 biegu (ok 300m3/h) przez cały wieczór plus 30min wietrzenia na 3 wydawałoby się, że w ciągu ok 2h dokona się całkowita wymiana powietrza, a zatem temperatura wewnątrz z 26C panujących za dnia powinna się sporo obniżyć. Tak się jednak nie dzieje. Temperatura wewnątrz spadła zaledwie o 2,5C. O co tu chodzi? Co prawda nie monitorowałem zachowania bypassu przez cały ten czas ale ten jest w trybie Auto a profil temperatury jest ustawiony na Chłodny > Stałe Temperatury > 18C. Wydawało by się zatem, że temperatura wewnątrz powinna spaść do tych 18C zanim bypass się wyłączy
Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości