Strona 1 z 1

Wymiana gruntu, geologia

: 27 cze 2021, 22:58
autor: hasan
Witam, właśnie odebrałem projekt od architekta. Trochę zdziwiłem się, że zaleca wykonanie wymiany gruntu pod ławami fundamentowymi od poziomu -1,10 do -1,50 ppt na szerokości 0.9m. Wymiana gruntu na pospółkę zagęszczoną do Id=0.6.
Projektowany jest budynek parterowy o pow. 140 mkw (z garażem).

Z opinii geologicznej wynika że od pow. terenu do głębokości 1.7-2,3 m gliny w stanie twardoplastycznym podścielone żwirami gliniastymi w stanie średnio zagęszczonym. Są to grunty nośne nadające się do bezpośredniego posadowienia budynku.

Czy wskazana jest ta wymiana ?

Wa4n7Yw.png
XB8WI1X.png

Re: Wymiana gruntu, geologia

: 28 cze 2021, 10:05
autor: Om3k
Nie. Wymiana gruntu od -1,10 do -1,50 m p.p.t. na szerokości 0,90 m nie jest wskazana.

Glina piaszczysta w stanie twardoplastycznym i stopniu plastyczności IL=0,12 to jest dobry, nośny grunt nadający się do bezpośredniego posadowienia parterowego, niepodpiwniczonego budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Ponadto architekt, który nie posiada uprawnień do projektowania w specjalności konstrukcyjno-budowlanej nie może projektować posadowienia budynku.
Zagęszczenia nasypów budowlanych nie specyfikuje się za pomocą stopnia zagęszczenia ID, lecz podając wskaźnik zagęszczenia IS. Dobrą praktyką jest też podanie przez konstruktora, w dalszej części opisu sposobu kontroli wskaźnika zagęszczenia wykonanego nasypów, np. przez sondowanie dynamiczne.
Zwróć też uwagę, analizując opinię geotechniczną, że woda gruntowa ma napięte zwierciadło. Przykładowo w otworze badawczym nr 1, wodę gruntową nawiercono na rzędnej -1,70 m. Woda gruntowa ustabilizowała się na rzędnej -1,20 m. Wymiana gruntu rodzimego do rzędnej -1,50 m p.p.t. na pospółkę będzie wiązała się z przebiciem hydraulicznym, wypłynięciem wody do wykopu i uplastycznieniem gliny.

Re: Wymiana gruntu, geologia

: 29 cze 2021, 19:44
autor: hasan
Oczywiście zmiany te wprowadził konstruktor z uprawnieniami. Na adaptacji zmiany te zostały wprowadzone na rysunkach (przekrojach) - nic nie poprawiono w części opisowej.
Informacja telefoniczna od geologa pokrywa się dokładnie z wyjaśnieniami Om3k.
Teraz jestem spokojniejszy, a z konstruktorem jestem w trakcie wyjaśniania.
Serdecznie dziękuję.

Mariusz