Dzień dobry, mieliśmy ostatnio podobny problem podczas realizacji na 6 piętrze w spółdzielni mieszkaniowej. Jeżeli macie Państwo pod sobą sąsiadów radzimy podejść do tematu poważnie. Tak jak piszą poprzednicy o stan techniczny balkonu powinien zadbać zarządca spółdzielni - prosty przykład: Jeżeli
mieszkanie stałoby puste, nie sprzedane i nie zamieszkane a ludzi pod nim by zalało przez ten balkon to nie ma na kogo "zrzucić winy" po za spółdzielnią. Gdy spółdzielnia od samego początku nie wykazuje chęci pomocy w remoncie a przypadkiem doszło by do zalania mieszkania pod Państwem sprawy się komplikują. Teoretycznie nie jest to Państwa wina, praktycznie może to oznaczać wiele nie potrzebnych przykrości. Jeśli planujecie Państwo i tak remont tarasu lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i uniknąć problemów.
Mieszkańców obowiązują wewnętrzne przepisy prawa spółdzielczego także aby nikt nie zarzucił nam samowolki budowlanej warto zwrócić się do spółdzielni i przedstawić koncepcję remontu tarasu oraz uzyskać wymagane pozwolenie zanim zaczniemy jakiekolwiek prace. Balkon nawet jeśli służy jedynie Państwu jako właścicielowi mieszkania, jest też elementem elewacji więc w pewnym sensie częścią wspólną nieruchomości. Wszystko zależy od spółdzielni i od koncepcji architektonicznej danego budynku, Najlepiej podejść na spokojnie do spółdzielni, porozmawiać, dowiedzieć się wszystkiego aby spać spokojnie. Każda ingerencja w projekt architektoniczny bloku wymagać będzie przestawienia koncepcji zabudowy (chodzi też o ingerencję w budynek, tj. sposób montażu lub o obciążenie stropu).
Taras można wyłożyć płytkami, fundament powinien być wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną. Najlepiej zlecić to firmie, wykonają wtedy odpowiedni delikatny kąt spadku w stronę odpływu wody. Mniejszym "bałaganem" remontowym będą deski kompozytowe położone na legarach. Wszystko to zależy od gustu, budżetu i stanu aktualnej płyty tarasowej.
Montowanie dachu (np. razem z roletą) dodatkowo osłoni taras przed opadami i słońcem. Zamknięcie tarasu poprzez jego zabudowę osłoni nas dodatkowo przed wiatrem czy zimnem. Markiza podczas deszczu lub silnego wiatru musi być zwijana więc uchroni nas jedynie przed słońcem.
Od strony wschodniej gdzie pojawia się zarówno słońce, jak i cień sprawdzą się rośliny tolerujące półcień, przykładów takich roślin jest w sieci mnóstwo, także jest w czym wybierać
Chcąc nakreślić Państwu jak wygląda mniej więcej taka sytuacja przy naszej ostatniej realizacji, musieliśmy dostarczyć dla klienta rysunki koncepcyjne zabudowy i sposobu montażu oraz potrzebne dane techniczne do przedstawienia w spółdzielni mieszkaniowej i uzyskania wymaganej zgody.
Musieliśmy również uwzględnić tylko 1 odpływ wody z całego tarasu, który akurat wchodził w naszą konstrukcję. Była też wnęka do zabudowy, dodatkowo taras obok byli sąsiedzi
Jeśli interesowała by Państwa taka zabudowa w przyszłości, jesteśmy do dyspozycji