Najdoch pisze: Dwa lata temu przeprowadziłam generalny remont mieszkania wymieniając tynki do gołej cegły oraz wymieniłem podłogę z drewnianej na betonową z warstwą styropianu.
Najdoch pisze: licze na fachową odpowiedź w tej sprawie bo już powoli brakuje mi sił.
Zenon pisze:Ciekawy problem.
Trzeba sprawdzić wentylację czy działa co najmniej przy pomocy zapalniczki w nieupalny dzień
a) przy oknach zamkniętych
b) przy jednym lekko uchylonym oknie
Czynność tę trzeba powtórzyć kilkakrotnie, co pozwoli wyciągnąć wnioski.
Słabą wentylację można wzmocnić np. poprzez zastosowanie nawiewów w oknach lub/i poprzez odpowiednie rozcięcie i wyjęcie uszczelek: po stronie wewnętrznej na górze przy obydwu narożnikach 2 x po kilkanaście cm, po stronie zewnętrznej jedną na środku o długości równej sumie nacięć przy narożnikach. Pozwoli to na stałą wentylację, dzień i noc, o każdej porze roku.
To jest czynność standardowa. Szansa, że to może rozwiązać sprawę nie jest duża, ale warto się nad tym pochylić.
Można też zrobić próbę polegającą na czasowym wyniesieniu kwiatów z newralgicznych pomieszczeń jako dodatkowych źródeł wilgoci.
Wilgotnościowmierz, pozwoliłby na wyciągnięcie kolejnych wniosków. Gdyby okazało się, że wilgotność w domu jest bardzo duża, a temperatura zawilgoconych ścian niższa (zimny kamienny fundament, stykający się ze ścianą) można by zadać sobie pytanie czy nie następuje zjawisko wykraplania się zawartej w powietrzu wilgoci na chłodnej powierzchni - zjawisko znane w budownictwie, choć przede wszystkim zimą. (Wystarczy wyjąć zimny napój z lodówki, aby natychmiast zobaczyć jak to działa).
Następnie trzeba sprawdzić czy w budynku jest izolacja pozioma pomiędzy fundamentem, a ścianami parteru zaczynając od strony nieocieplonej ściany. Brak tej izolacji może wywołać takie efekty jak na fotografiach ze względu na kapilarne podciąganie wilgoci.
Uwaga: Nieocieplona ściana zimą może ulec gigantycznemu zawilgoceniu, ze względu na zjawisko skraplania, o którym pisałem wyżej. Sprawę należy potraktować poważnie.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Co do kamiennych fundamentów - to nie podciągają kapilarnie wody.
boogi pisze:Tomasz_Brzeczkowski pisze:Co do kamiennych fundamentów - to nie podciągają kapilarnie wody.
BZDURY DO KWADRATU
Wapień, dolomit, piaskowiec wg Pana "nie ciągnie" wody ? Nawet jeżeli są kamienie nienasiąkliwe to czymś są "polepione" i te coś tj zaprawa ciągnie wodę ...
O właściwościach materiałów budowlanych uczą na większości uczelni na pierwszym roku - Pana wyrzucono z 6ciu uczelni i nie były to raczej uczelnie techniczne więc chyba nie załapał się na te wykłady.
Tutaj jest forum dla Pana http://fizyczny.net/ lub podobne - to jest forum budowlane gdzie oprócz "fizyki" trzeba jeszcze coś wiedzieć z zakresu budownictwa i stosowanych technologii.
O właściwościach materiałów budowlanych uczą na większości uczelni na pierwszym roku
wspólna i pewna jest tylko skuteczna wentylacja, która MUSI poprzedzać wszelkie działania termomogernizacyjne. Reszta podlega analizie - każdego przypadku!każdy budynek należy traktować indywidulanie
Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości