Rozdzielacze w domu wielorodzinnym

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

affokado
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 22 lut 2012, 18:48
Rozdzielacze w domu wielorodzinnym

autor: affokado » 22 lut 2012, 18:56

Witam,
mam do wykonania projekt co w domu wielorodzinnym. Dom składa sie z parteru i 1 piętra. Na parterze 2 mieszkania, na piętrze równiez dwa. Muszę zastosować system ogrzewania z rozdzialem poziomym. Chcę poprowadzić z kotłowni (ktora znajduje się w piwnicy) dwa piony. Jeden bedzie zasilał dwa mieszkania ( 1 na parterze i 1 na piętrze). Czy zastosowanie rozdzielaczy ma tutaj rację bytu? a jesli tak, to jak to się projektuje?
z gory dziękuję za pomoc.

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: Rozdzielacze w domu wielorodzinnym

autor: Wavin Metalplast-Buk » 28 lut 2012, 11:30

W celu zaprojektowania instalacji c.o. grzejnikowego w oparciu o system rozdzielaczy najlepiej skorzystać z dostępnego na rynku oprogramowania np. firmy Instal Soft (program Instal Therm) lub program firmy Sankom. Tam poprzez graficzne usytuowanie grzejników, rozdzielaczy, źródła ciepła i dobór armatury program obliczy średnice rur w danej instalacji. W praktyce mając dobrane wielkości grzejników i chcąc doprowadzić do nich ciepło rurami w systemie rozdzielaczowym można zastosować rury fi 16mm do ich podłączenia. Wyjątek stanowią grzejniki, które są oddalone więcej niż 20m od rozdzielacza i mają moc powyżej 3000W. Wówczas ze względu na opory w instalacji warto zwiększyć średnicę rury na fi 20mm. Mowa tutaj o rurach tworzywowych np. wielowarstwowych PE-X/AL/PE. To metoda oparta na doświadczeniu w projektowaniu. Zasilanie rozdzielaczy praktycznie można wykonać w średnicach fi 25 (rury tworzywowe) dla sumarycznej mocy grzejników nie przekraczających 15kW. Wówczas prędkość wody w pionie nie powinna przekroczyć 0,6m/s.
Polecamy jednak dobór średnic wykonać najpierw w oparciu o wyliczenie projektowego obciążenia cieplnego, potem dobrać grzejniki , a na końcu dopiero dobrać średnicę rur zgodnie z obowiązującymi zasadami projektowania.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów