30mm w zupełności wystarczy ale bardzo popularne teraz są blaty z tzw. pogrubiona krawędzią do 50mm czy 60mm, łączenie jest wykonywane na tzw. gierunek pod kątem 45stopni więc wizualnie wygląda to jak monolit a łaczenie w ogóle nie jest widoczne.
Z mojego 20 letniego doświadczenia w branży kamieniarskiej zauważyłem że blaty z granitu, konglomeratu kwarcytowego, bazaltu, marmuru lub trawertynu są dużo bardziej trwałe niż jakiekolwiek blaty drewniane.
Granit lub konglomerat kwarcytowy, są to materiały teoretycznie niezniszczalne w warunkach domowych i z uwagi na swoją twardość są odporne na zarysowania, nasiąkliwość i powstawanie plam.
Co do efektu matowienia blatów z polerowanego marmuru lub trawertynu to wyjściem z sytuacji jest wykonanie blatów z kamienia szlifowanego(matowego).
Blaty takie po zaimpregnowaniu będą dużo łatwiejsze w utrzymaniu i użytkowaniu.
Koszt wykonania blatów z kamienia jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od grubości blatów i gatunku wybranego kamienia. Na końcową cenę duży wpływ ma również stopnień skomplikowania dodatkowych obróbek kamienia takich jak wycinanie otworów pod zlewozmywaki i płyty kuchenne, wykonywanie ociekaczy, montaż itp.
Na rynku można znaleźć kamień naturalny lub konglomerat w cenie ok.180zł/mb za blaty o szer.60cm ale przy bardziej wyszukanych i oryginalnych kamieniach cena ta może wynieść nawet 500-1000zł/mb.
Poniżej podsyłam link do fotek pokazujących zarówno blaty wykonane z granitu, konglomeratu kwarcytowego, marmuru, trawertynu, łupka, wapienia i piaskowca.
W przypadku jakichkolwiek pytań służę bezpłatną poradą lub wyceną w sprawie wykonania blatów, schodów, parapetów, kominków itp. elementów wykonanych z kamienia naturalnego.
tomsurm pisze:Jaki powinien być według was grubość blatu kuchennego granitowego - czy 30 mm wystarczy?