ad.1)DPC to skrót z angielskiego wyrażenia Damp Proof Course. Czyli warstwa izolacji przeciwwilgociowej.
Skrót DPC może oznaczać różne materiały służące ochronie przeciwwilgociowej, np. folie z tworzyw sztucznych PE, PP, PEHD, PVC jak również rolowe materiały bitumiczne i polimerowo-bitumiczne, z kauczuku syntetycznego EPDM, masy PMBC (KMB), mieszanki asfaltowo-mineralne oraz szlamy mineralne.
ad.2 i 5)Natomiast folia PVC oznacza folie z polichlorku winylu. To jest również materiał do izolacji w budownictwie i hydrotechnice. Dzieli się na:
- zwykłe nieodporne na rozpuszczalniki organiczne, farby syntetyczne, asfalty, smoły, materiały pędne;
- bitumo- i olejo odporne.
Najczęściej stosowane folie PCV mają grubość od 1,5 do 3,0 mm.
Kłopoty z foliami pojawiają się w przypadku wykonania na budowie szczelnego połączenia poszczególnych kawałków folii oraz szczelnego połączenia folii z innymi materiałami.
Wytyczne dotyczące doboru izolacji przeciwwilgociowych oraz przeciwwodnych znajdziesz w:
normach serii DIN 18531 do DIN 18535, w szczególności w DIN 18533
Uszczelnienie stykających się z gruntem części budynków;
DIN 18195
DIN SPEC 20000-202
PN-EN 13969
PN-EN 14967
wytyczne ITB.
WTWiORB. Część C. Zabezpieczenia i izolacje. Zeszyt 5. Izolacje przeciwwilgociowe i wodochronne części podziemnych budynków.
Poradnik. Rokiel M.
Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo.
strona internetowa Baza Doradztwo Budowlanego oraz poradnik Zembrowski J.B.
Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów.
ad.3)Folię z polietylenu nad papami układa się w celu stworzenia warstwy poślizgowej nad warstwą posadzki jastrychowej lub płyty betonowej. Warstwa poślizgowa pozwala zredukować zarysowanie na skutek skurczu betonu podczas wiązania.
ad.4)Do lepszego rozwiązania warto dopłacić m.in. w sytuacji kiedy mamy do czynienia z wysokim poziomem wody gruntowej lub gdy posadowienie wykonywane jest w gruntach gliniastych, piaskach gliniastych, iłach, gdy budynek ma kondygnacje podziemne oraz tam gdzie zależy nam na zapewnieniu niezawodnej ochrony przeciwwilgociowe oraz przeciwwodnej. Jak również w sytuacji kiedy koszty usuwania skutków zawilgocenie budynku lub jego okresowego zalewania będą wyższe niż oszczędności wynikające z zastosowania tanich izolacji.