Mikroorganizmy takie jak grzyby i bakterie są wszechobecne i stanowią ważną, naturalną część naszego środowiska. Jeżeli jednak występują w postaci pleśniowego nalotu na powierzchni ścian, stają się od razu problemem. Podczas renowacji ścian uszkodzonych przez wilgoć i pleśń stosowane są często farby z dodatkami biobójczymi. Są one wprawdzie w stanie na krótko pomóc, nie stanowią jednak zadowalającego rozwiązania problemu. Dzieje się tak dlatego, że skuteczność zawartych w tych farbach substancji biobójczych czy grzybobójczych jest bardzo ograniczona w czasie a opinii, że ich działanie może być szkodliwe dla zdrowia nie da się zaprzeczyć.
Wysokiej jakości, niskoemisyjna farba wewnętrzna, zawierająca mikrosrebro w celu ochrony przed atakami pleśni.
"zalecany do mieszkań pod względem medycznym"
poza trwałą skutecznością przeciw mikroorganizmom, jest brak zastrzeżeń co do działania farby na higienę powietrza w pomieszczeniach. Zostało to potwierdzone między innymi w trakcie licznych badań, w wyniku których produkt uzyskał znak TÜV potwierdzający badania emisyjności farb ściennych
Jako istotny składnik nowatorskiej i opracowanej wspólnie z Fraunhofer Institut für Chemische Technologie nanotechnologicznej kombinacji substancji czynnej, drobniutkie nanocząstki srebra wchodzące w skład Bioni Nature ingerują w ważne procesy przemiany materii zachodzące w mikroorganizmach i powodują w ten sposób ich obumieranie na powierzchni powłoki.
Obszary stosowania:
Pomieszczenia zagrożone i zaatakowane przez grzyby pleśniowe, np. pokoje mieszkalne, sypialnie, pokoje dziecinne, szkoły, przedszkola, biura, pomieszczenia magazynowe, hotele, gastronomia, obiekty odnowy biologicznej, pływalnie
Jako powłoka końcowa na starych i nowych tynkach, tapetach, płytach gipsowo-kartonowych, betonie, murze z cegły wapienno-piaskowej i ceramicznej w miejscach przebywania osób wrażliwych (dzieci, alergicy)
Właściwości:
- Paroprzepuszczalna
- Odporna na zużycie i szorowanie (klasa ścieralności na mokro 2 wg EN 13300)
- Duża siła krycia (klasa 2 wg EN 13300)
- Stopień połysku: mat
- Bardzo dobra przyczepność
- Nie zawiera rozpuszczalników i substancji zmiękczających
Obciążenie grzybami pleśniowymi w budynkach stanowi jeden z najczęstszych problemów związanych ze środowiskiem we wnętrzach. Powodem rozwoju grzybów pleśniowych jest zazwyczaj podwyższona zawartość wilgoci w materiałach budowlanych względnie na ich powierzchni.
Przyczyna może leżeć nie tylko w ścianach zawilgoconych w wyniku niewystarczającej ochrony przed wodą z opadów atmosferycznych lub podciągania kapilarnego ale także w niewystarczających standardach ochrony termicznej starych budynków, przy jednoczesnym ograniczaniu wymiany powietrza przez przebudowy budowlane.
Często wbudowuje się nowe okna bez poprawiania termoizolacyjności ścian zewnętrznych i bez brania pod uwagę konieczności podwyższonej aktywnej wentylacji od strony pomieszczeń użytkowych. Może to prowadzić do tego, że wilgoć z powietrza pojawia się na powierzchni ścian i powoduje rozwój grzybów pleśniowych. Nie jest do tego konieczne powstawanie kondensatu większości grzybów pleśniowych wystarcza do wzrostu już wilgotność powietrza wynosząca ok. 70%.
Najczęściej za rozwój pleśni w pomieszczeniach mieszkalnych odpowiedzialne są następujące czynniki związane ze sposobem użytkowania lub właściwościami budowlanymi:
zbyt wysokie ilości wilgoci wydalanej w pomieszczeniu, wadliwa wentylacja lub brak względnie niedowymiarowanie otworów wentylacyjnych, niewystarczające ogrzewanie niski poziom termoizolacyjności/ mostki cieplne wadliwe, ustawienie elementów wyposażenia wnętrz, wbudowanie nieodpowiednich okien podczas renowacji starych budynków, wilgoć w konstrukcji budowlanej, np. w wyniku niewystarczającej ochrony elewacji przed wodą opadową, brak lub wadliwe działanie izolacji przeciwwilgociowych, przecieki przez dach, wilgoć z zapraw i materiałów budowlanych w niedawno wzniesionych budynkach, awarie wodociągowe
Instytuty Badawcze które potwierdziły zasadność zastosowania:
Fraunhofer Institut für Chemische Technologie, Pfinztal
TÜV Produkt und Umwelt, Köln
Materialprüfanstalt für das Bauwesen, Hannover
Amtliche Materialprüfungsanstalt, Bremen
Institut für Krankenhaushygiene und Infektionskontrolle, Giessen
Forschungsinstitut für Pigmente und Lacke, Stuttgart
Fraunhofer Institut für Bauphysik, Holzkirchen
Rheinisch-Westfälisch Technische Hochschule, Aachen
Forschungs- und Entwicklungsgesellschaft Lacke und Farben, Magdeburg
Güteschutzverband der Betonindustrie NRW
ISEGA Forschungs- Und Untersuchungsgesellschaft, Aschaffenburg
Rheinisch-Westfälischer TÜV, Essen
Dubai Municipality, Dubai (VAE)
gdyby ktoś był zainteresowany : +48 692 864 622