Coraz więcej użytkowników instalacji HVAC przekonuje się, że oddzielnie ogrzewane powietrze i ogrzewana podłoga, to większy komfort i mniejsze zużycie kWh.
Dlaczego tak się dzieje?
Komfort:
Komfortowa i „zdrowa” temperatura powierzchni podłogi, poza łazienkami, to 22-23 st.C . Taka podłoga ogrzewa powietrze do 20-21st.C. Znakomita większość ludzi z którymi miałem kontakt, za komfortową temperaturę w domu uważa 22-24 st.C. Przy ogrzewaniu powietrza podłogą, ma ona wtedy 25-26 st. C co komfortowe już nie jest.
W poprawnie wykonanych Instalacjach HVAC podłoga jest precyzyjnie ogrzewana niecentralnie, kablami lub matami z termostatami w każdym pomieszczeniu, a powietrze ogrzewa rewersyjna pompa ciepła. W praktyce w nowych domach jest 20-30 cm izolacji od gruntu, oraz nawiew wentylacji z odzyskiem ciepła od góry, co skutkuje tym, że przy normalnych zimach z temperaturami do -20 , ogrzewanie podłogi nie pobiera prądu, po prostu się nie włącza. Ciepłe powietrze 23-24 st.C z rewersyjnej pompy ciepła, ogrzewa powierzchnię podłogi do 22st.C.
Nie do pominięcia jest też aspekt, drewna na podłodze. Nie wyobrażam sobie kamienia na podłodze w pokojach.
Efektywność.
Na mniejsze zużycie kWh wpływ mają dwa czynniki. Powietrze utrzymujące temperaturę powierzchni podłogi na poziomie 22-23stC , grzane jest ze średniosezonowym COP około 6 . To znacznie większa efektywność niż pompy ciepła z wodnym górnym źródłem, nie pisząc już o kablach czy matach.
Drugi czynnik to oddalenie źródła ciepła od źródła strat. Wylewka mająca bezpośredni kontakt ze styropianem jest minimum 10 st.C chłodniejsza niż przy ogrzewaniu domu podłogą. Przy panelach lub podłogach drewnianych, ta różnica jest sporo większa . Grunt 1,4 razy lepiej odbiera ciepło niż powietrze, co jeszcze zwiększa straty.
Życzę komfortu i małych rachunków, oraz przypominam: Tylko kompletna instalacja HVAC, zapewni komfort cały rok i małe zużycie.
Poprawnie wykonana instalacja HVAC zapewnia zużycie do 15kWh/m2 w nowych domach i kosztuje tyle lub mniej co instalacja na paliwa stałe.