instalacja
autor: Paweł_Małek » 02 lip 2008, 21:58
1. Wykonac ogledziny puszek, i pomiary izolacji i ciaglaci zyl - jesli wypadna na ktoryms obwodzie zle to rozlaczyc ten obwod w puszkach i mierzy cposzczegolne odcinki - uszkodzone do wymiany. Jesli bedzie widac w danej puszcze stopiona izolacje az do jej krawedzi - nawet takiego przewodu nie mierzyc - i tak jest do wymiany.
2. Osprzet - elektroniczny sprawdzic, jesli padl - do wymiany, wylacznik roznicowy wymienic (moze byc nawet sprawny, tylko ze po takim incydencie niejest juz pewny - po mikesiacu moze juz niedzialac), wylaczniki instalacyjne (tak zwane esy) - te ktore zabezpieczaly obwod ktory eksplodowal sa do wymiany, pozostale sprawdzic (zmierzyc rezystancje przejscia, obejrzec) - jesli bedzie zwiekszona rezystancja przejscia lub beda widodzne jakiekolwiek slady
nadtopien, nadpalen, czy odksztalcen - wylacznik do wymiany. Najlepiej wymioenic wszystkie wylaczniki - sa nierozbieralne, a bez rozebrania trodno na 100% stwierdzic na ile ucierpialy od tego pioruna)
3. Polaczenia w puiszkach - wszystkie ktore nosza sladu dzialania luku lub duzego pradu (opalenia, wszedzie gdzie wyrwalo dekle) - wykonac od nowa. Zaciski wymienic na nowe, przewody - patrz pkt. 1
4. Ochronniki przepieciowe - jesli jakies byly to sa do wymiany. Dotyczy to tez "listew komputerowych" ktore byly przylaczone do uszkodzonej instalacji
5. Urzadzenia podlaczone na stale (ogrzewacze, kuchnie i tp) - sprawdzc stan, powinien to wykonac serwis producenta (aby zachowac gwarancje) - naprawa po burzy jest odplatna. Jesli urzadzenie jest powaznie uszkodzone (np widoczne wypalenia w obudowie, zniszczony istotny element urzadzenia) to nie warto naprawiac gdyz koszt naprawy moze przekroczyc wartosc urzadzenia.
6. Licznik - jest w gestii energetyki. W zasadzie powinni go wymienic gdyz moze byc niezetelny (uszkodzenie izolacji na uzwojeniach (cewkach)- jesli powstanie zwoj zwarty to licznik moze sam sie krecic do przodu lub wstecz w zaleznosci od polozenia tego zwoju, poco potem sie meczyc z korektami rachunkow)
7. Sprawdzioc stan przewodow zasilajacych - pomiar impedancji petli zwarcia - jesli wyjda znaczne rozbieznosci pomiedzy fazami to moze gdzies na przylaczy byc przypalony jakis zacisk - jesli pomiarowiec stwierdzi ze to na slupie to energetyka musi to naprawic.
(przydaje sie do tego lornetka - jak masz dobra lornetke to idzie dojrzec z ziemi bez wchodzenia na slup spalony zacisk)
8. Szkoda powstala w skutek zdarzenia po stronie energetyki - a jej rozmiary swiadcza o braku ochronnikow klasy A na poczatku przylacza kablowego lub koncu napowietrznego.
Moze byc koniecznie skontaktowanie sie z prawnikiem w celu zalatwienia odszkodowania od energetyki - samemu jest trodno cokolwiek wywalczyc.