Każdy materiał stawia opór dyfuzyjny (zdolność nieprzepuszczania pary wodnej). Zależy on od grubości zastosowanego materiału.
T.Brzęczkowski pisze: Z podobnych powodów w dachu czy szkielecie daję się wełnę od środka i zabezpiecza hydroizolacją.
Nie wiem jak można powiedzieć że w szkielecie czy w dachu izolacja jest od wewnątrz. Ona chyba jest w środku przegrody, a jeżeli nie będziemy brać pod uwagę warstw wykończeniowych to izolacja w tych rozwiązaniach (dach, szkielet) stanowi przegrodę, a przynajmniej jej większą część. A co do (ściśle mówiąc) izolacji paroszczelnej w budynku szkieletowym lub w dachu stosuje się tą izolację aby para nie przedostała się do izolacji cieplnej (przeważnie wełna szklana, mineralna). W tych rozwiązaniach punkt rosy występuje na grubości izolacji cieplnej i jeżeli nie zastosujemy paroizolacji para wodna wykropliła by się w przegrodzie (izolacji cieplnej). Skutkuje to utratą właściwości cieplnych przegrody, zniszczeniem warstw wykończeniowych przegrody, a w dalszym okresie uszkodzeniem konstrukcji. W rozwiązaniach ścian murowanych+ocieplenie z zewnątrz zaporę w przenikaniu odpowiedniej ilości pary wodnej do wystąpienia punktu rosy w izolacji stanowi część murowana (opór dyfuzyjny zależy od grubości przegrody).
Przy izolacji cieplnej wewnątrz i ścianie murowanej ściana ta spełnia role wielkiej chłodnicy przejmującej ciepło z warstwy izolacji cieplnej