pleśń przy oknach

Wilgoć w domu to trudny, ale często spotykany przypadek, szczególnie w starszych budynkach. Jak się jej pozbyć? Co zrobić by mieszkać w suchym, zdrowym domu? Jakie są sposoby osuszania budynków i murów? W tym dziale znajdziesz podpowiedzi co robić, by pozbyć się wilgoci i jej skutków.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Atraktor
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 29 sty 2010, 23:05
pleśń przy oknach

autor: Atraktor » 01 lut 2011, 21:38

Witam
Mam dom z bloczków cementowych. Jest to dom starszego typu (40-50 lat). Okna zostały wymienione na plastikowe. Dom jest nie ocieplony.

Problem jest z pleśnią pojawiającą się przy oknach. Ja wiem jak powstaje pleśń i jak do tego podchodzi fizyka budowli, zatem proszę mi nie wyjaśniać co i jak. Moje pytanie tyczy się czegoś innego.

Mianowicie pleśń wychodzi w ściśle określonych miejscach, zazwyczaj przy oknie które jest rozszczelnione na mikro. A co więcej od strony zachodniej i północnej tylko (sypialnie rozmieszczone z każdej strony budynku). Od strony zachodnio-północnej znajduje się jezioro - około 100m od budynku (czyli od tej strony od której pokazuje się pleśń). Czy jest możliwość, żeby wilgotne powietrze pochodzące od jeziora było wdmuchiwane do budynku przez rozszczelnione okna i osadzało się w okół okien? Co więcej dodam, że najwięcej pleśni jest przy oknie na klatce schodowej - a klatka schodowa nie jest w izolowanym pomieszczeniem poprzez drzwi, zatem jest największy przewiew powietrza tam i nikt w pobliżu nie śpi.
Jednakże dokładnie widać, że pleśń powstaje na styku pianki poliuretanowej i ściany - czyli w miejscu gdzie ciepło ma najkrótszą drogę do pokonania. No i w domu jest za duża wilgotność - w porach obiadowych nawet 70-80% ( w okolicach kuchni). W pokojach około 65%. Jednakże wartości te są przybliżone bo mierzyłem tylko raz. Zatem możliwe że w okresach porannych wilgotność powietrza jest większa.

Do tego tematu dorzucę pytanie czy ma ktoś jakieś linki, czy też tytuł książki odnośnie tego jakie grzyb mogą wyrosnąć w domu (chodzi mi o rodzaje) oraz dlaczego. A co więcej jaki one mają wpływ na zdrowie. Bo chodzi mi o to czy faktycznie należy ich unikać - ale proszę mi nie pisać unikać bo unikać, a jeśli już to z wytłumaczeniem.

Awatar użytkownika
krzyku
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 22 paź 2009, 8:27
Re: pleśń przy oknach

autor: krzyku » 01 lut 2011, 23:05

masz za duzo wilgoci w domu, mikro juz nie wystarczy, musisz grzac i wietrzyc, zeby sciany osuszyc i wywietrzyc wilgoc. jak nie chcesz wywalic za duzo pieniedzy w powietrze to sie wsrzymaj do lata, wysusz dom i zaizoluj (sciany, podloga, strop, dach) np. 15cm styropianem/welna zwracajac uwage na wyeliminowanie mostkow cieplnych czy po prostu dziur w scianach/naroznikach/przy oknach itp. musisz pamietac ze bedziesz miec zawsze klopot z wilgocia bo nie sadze by budowany dom prawie 50 lat temu byl wlasciwie izolowany na etapie fundamentow, podlogi, stropu.

co do ostatniego, moja córka ma stwierdzone przez lekarza po tstach alergicznych uczulenie na pleśni i roztocza (2 różne testy), objawia się to kaszlem i zaczerwienieniem. Moglo byc zdecydowanie gorzej.
newbie z zacięciem

Atraktor
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 29 sty 2010, 23:05
Re: pleśń przy oknach

autor: Atraktor » 02 lut 2011, 10:59

pierwsze część wypowiedzi nie na temat - bo pisałem że wiem skąd bierze się pleśń i w jakie są standardowe rozwiązania

co do drugiej części no to twoja córka ma alergię na pleśń bo w takim domu mieszka bądź też mieszkała?

Awatar użytkownika
KrzysztofS
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2009, 15:05
Lokalizacja: Gdynia/Cała Polska
Kontaktowanie:
Re: pleśń przy oknach

autor: KrzysztofS » 02 lut 2011, 12:10

Nie wydaje mi się prawdopodobnym by jezioro miało wpływ na wilgoć w mieszkaniu, tym bardziej teraz w czasie zimy, gdzie powietrze w temperaturze minusowej jest suchym powietrzem. Najlepiej zbadać jaka jest wilgotność przed domem.

Co do literatury. Polecam książkę "Ochrona Budynków Przed Korozja Biologiczną" jest to praca zbiorowa pod redakcją Jerzego Ważnego i Jerzego Karysia. Wydawnictwa ARKADY

Polecałbym zbadać w miejscach w których wychodzi pleśń temperaturę ściany i określić jaki jest punkt rosy w pomieszczeniu. I ewentualnie jeszcze bardziej poprawić wentylację pomieszczenie np zastosować nawiewniki na plastikowe okna, w połączeniu ze sprawną wentylacją grawitacyjną.

Pozdrawiam
509-971-902

Awatar użytkownika
krzyku
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 22 paź 2009, 8:27
Re: pleśń przy oknach

autor: krzyku » 02 lut 2011, 13:39

pierwsze część wypowiedzi nie na temat - bo pisałem że wiem skąd bierze się pleśń i w jakie są standardowe rozwiązania
wg mnie jak najbardziej na temat, bo nawet ludzie w holandii mieszkający przy kanałach nie mają takich problemów jak ty. znajdź nieszczelności, dobrze rozkuj, wywal pleśń, zabezpiecz chemią, zapiankuj, zatynkuj/zagispuj a latem zaizoluj/ocieplij.

co do drugiej części no to twoja córka ma alergię na pleśń bo w takim domu mieszka bądź też mieszkała?
w zeszłym roku uszczelniłem okna bo zbierała sie woda w narożnikach przy oknach pomimo wietrzenia, ale córka nie miała jeszcze objawów. w tym roku córka poszła do przedszkola z dywanem na którym sie kładzie jak się obrazi na cały świat i z zoną tylko sie domyslalismy przyczyn czerwonej szorstkiej buzi i ciągłego kaszlu,poszliśmy do lekarza, zrobiono jej próby alergiczne na 12 czynników (sierść, trawy,itp) no i zareagowała skóra na 2: roztocza i pleśniaki/grzyby. teraz nie wietrzymy jakos specjalnie mocniej niz w latach ubieglych, ale woda sie juz nie zbiera. dom-wiezowiec z lat 60ych bez ocieplenia z popękaną fasadą. probuje na zebraniu wspólnoty przeforsowac ocieplenie chociaz 8cm styropianu, ale biedni emeryci nie garna sie i odpuszczam temat bo sie w tym roku przeproqwadzam do cieplutkiego domku poza miastem.

pozdr
newbie z zacięciem


Wróć do „Osuszanie budynków - wilgoć i grzyb na ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów