Re: Mikrocement na podłogi
autor: Fit Crafter » 04 gru 2019, 11:37
Wykonałem kilkanaście realizacji z mikrocementu. Pierwsze realizacje popełniłem po dwóch szkoleniach i muszę przyznać, że prace te nie były tak dobre jak udaje mi sie to dzisiaj. Jeżeli chodzi o szkolenia to pomagają powiedzmy w 30 %, a też są kosztowne. Jest dużo niuansów w apilkacji mikrocementu. Wiadomo, że wykonując pracę u siebie mamy wiekszą tolerancję i cieszymy sie z samego faktu.
Jeżeli chodzi o sprzęt, to nie potrzebujemy zbyt wiele. Trochę wiader, pace, kielnie, mieszadło, szlifierka wolnoobrotowa, kij malarski, wałek, pędzel, ubranie ochronne i koniecznie rękawice gumowe. Mikrocement po wyschnieciu trudno jest usunąć. Trzeba na bieżąco wyszystko myć.
Firmy tu się nie poleca. Więc może na co zwrócić uwagę przy wyborze mikrocementu. Posadzkę najpierw gruntujemy. Więc sprawdzamy jaki grunt w ofercie. Najbezpieczniejszy jest epoksydowy z posypką piaskową. Wszelkie dyspesje wodne też mogą być lecz na bardzo mocne podłoże. Przy gruncie różnice cenowe są znaczące. Epoksyd jest najdroższy. Mikrocement. Na rynku jest duży wybór. Testowałem kilka i musze podzielić je na te które rozcierając w palcach mają konsystęcję mąki ziemniaczanej i drugie w których wyczuwalne jest kruszywo. Pierwsze aplikuje się przyjemnie lecz tych warstw trzeba nałożyć kilka aby uzyskać ładny efekt i odpowiednią grubość. Wyglądem przypominaja trochę gips zagładzony. Z kolei z kruszywem wyczuwalnym aplikuje się nieco więcej masy na jedną warstwę i na dwóch warstwach czasami trzech można poprzestać. Ten drugi wygląd ma raczej przypominajacy beton zagładzony.
Lakier. Przeglądałem gotowe pakiety "coś tam, coś tam z końcówką 99gr". Nie widzę tam lakieru, albo jest tylko na jedną warstwę. Nie da się tym wykończyć podłogi, ścianę w pomieszczeniu suchym owszem, w łazience już gorzej. Potrzebujemy lakier podkładowy i dwie nawierzchniowe, czasami trzy nawierzchniowe. Takie są moje doswiadczenia z kilkoma lakierami do mikrocementu.
Na koniec dodam, że zawsze sporo mieszanki zostaje. Nie umiem położyć mikrocementu skrobiąc resztki z wiadra. Musimy mieć go trochę więcej, ponieważ zużycia zależą od wielu czynników, np wilgotności i temperatury w pomieszczeniu podczas aplikacji, nie mówiąc już o predyspozycjach wykonawcy prac.
Nie kupowałbym mikrocementu nie widząc przynajmniej jednej realizacj. Nie ze wzornika, ale z użytkowanej przez minimum rok realizacji.