Witam,
Aby na początku nie "pakować" się w wysokie koszta należy dobrać odpowiednie rozwiązanie usunięcia przyczyny, następnie skutku. Należy dokonać oględzin mieszkania przez Technika Klimateo lecz postaram się pomóc na forum.
Opisane skutki wskazują na brak cyrkulacji powietrza, a przez to kondensację pary wodnej w pomieszczeniach.
Najtańszym początkowym usunięciem przyczyny będzie montaż nawiewników higrosterowanych, które otwierają się samoczynnie przy wzroście wilgotności (pęczniejąca taśma) i dokonują wymiany powietrza w pomieszczeniach. Należy również sprawdzić sprawność wentylacji grawitacyjnej (kominiarz).
Jeśli chodzi o usunięcie skutków, tu zaczyna się problem ponieważ należy dokonać oceny rodzaju grzyba lub pleśni, a także jego głębokości.
Jeżeli obecnie jest tynk cementowo-wapienny to grzyb wyszedł jedynie na powierzchni.
Następnie kwestia wilgotności ścian, tu również należy wykonać oględziny przez Technika Klimateo w celu pomiaru wilgotności materiałów budowlanych aby wyeliminować konieczność osuszania ścian.
Montaż nawiewników można wykonać samemu lecz nie polecam tego ze względu na możliwość uszkodzenia konstrukcji skrzydła okna oraz złego montażu nawiewnika.
Odgrzybianie, jeśli chcemy się pozbyć na zawsze grzyba odgrzybianie musi wykonać profesjonalna firma, profesjonalnymi środkami (dla naszej firmy profesjonalne środki grzybobójcze produkuje labolatorium chemiczne, nie można ich indywidualnie zakupić, nie śmierdzą chlorem), a także wykonać Ozonowanie pomieszczeń wraz z wyposażeniem ponieważ grzyb jest również w powietrzu i na wyposażeniu.
Osuszanie, proces ten jest bardzo złożony, a co najważniejsze wymaga posiadania drogich urządzeń osuszających. Nasza firma zajmuje się również osuszaniem budynków, jako jedyna firma w Polsce stosujemy opatentowane przez nasze lab. systemy Telemetrii monitorujące proces osuszania poprzez sieć Internet w naszej siedzibie dzięki temu mamy stały nadzór 24/h nad procesem osuszania.
Wszystko ładnie brzmi, lecz powróćmy do rozwiązania problemu. Tak jak pisałem wyżej pierwszym krokiem będzie montaż nawiewników higrosterowanych. Nawet jeśli wydamy na nie pieniądze to nie będą wrzucone w błoto ponieważ każdy budynek z plastikowymi oknami powinien mieć zamontowane nawiewniki w celu eliminacji przyczyn braku cyrkulacji powietrza czyli tego co występuje najprawdopodobnie w Pana przypadku. Po ok. 7-14 dniach należy sprawdzić wilgotność powietrza w pomieszczeniach, tu można zakupić higrometr lub stacje pogodową.
Jeśli wilgotność będzie się utrzymywać na odpowiednim poziomie, należy zabrać się za usuwanie skutków czyli grzyba, Hola, Hola...
nie wiemy jaką mamy wilgotność ścian i tu powracamy do wizyty Technika Klimateo.
Zapraszam do kontaktu z naszą firmą, uzyska Pan niezbędne informacje jesteśmy wykonawcą w/w rozwiązań -
[Klimateo]
Pozdrawiam
Technik Klimateo