Witam,
przy swojej działce posiadam studnie kopaną (jeszcze z czasów poniemieckich). Przez ponad 10 lat korzystał z niej mój sąsiad, rok temu się wyprowadził, ja w tym roku (sezon letni) użytkowałem wodę z tej studni do nawadniania foliowca (chińska pompa głębinowa). W najbliższym czasie chciałbym się do niej podłączyć. Obecnie korzystam z wody wodociągowej.
Studnia szeroka na ok. 140 cm, głęboka na ok. 6m, lustro wody na głębokości ok. 3m. Z jej wydajnością nie ma problemu. W pierwszej kolejności wodę dam do badania fizykochemicznego.
Pompę będę chciał zamontować głębinową z przeznaczeniem do studni kręgowych (pompa z pływakiem). Odległość hydroforu od studni w poziomie to ok. 14m. Hydrofor znajdować będzie się w kotłowni (poziom piwnicy, na tym poziomie znajduje się również studnia w ogrodzie), moje
mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze.
Pompę jaką chcę zamontować to IBO OLA 70/100 - 1,1 kW, wydajność do 100 l/min, podnoszenie do 71m. Myślałem nad podobną z Omnigena lecz ma średnie opinie.
Woda doprowadzona do kotłowni rurą PE 32 mm. Zastanawiam się nad pojemnością hydroforu. Średnie dzienne zużycie wody z ostatnich 6 miesięcy to 720l (w tym częściowo woda używana do celów gospodarczych, nawadnianie ogródka). Z wody będą korzystać 3 osoby oraz będę chciał w pełni nawadniać foliowiec (w sezonie letnim do 1000l dziennie).
Lepszym wyborem będzie hydrofor 300l czy 500l? Chciałbym uniknąć sytuacji kiedy przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na wodę będzie ona stać w zbiorniku i będzie miała nieprzyjemny zapach. Z drugiej strony większy zbiornik to rzadsze załączanie pompy (czyli zwiększona jej żywotność oraz mniejszy pobór prądu).
Drugą równie ważną sprawą jest rodzaj hydroforu - przeponowy czy ocynkowany? Przeponowy jest bardziej higieniczny - brak styczności wody z ściankami zbiornika czy powietrzem jak w przypadku ocynkowanego. Z drugiej strony gumowa przepona też ma swój ograniczony żywot. co w przypadku zwiększonego poboru wody może być problematyczne. W hydroforach ocynkowanych trzeba też znacznie częściej niż w przeponowych uzupełniać powietrze (tak przynajmniej wyczytałem, nie wiem jak jest w rzeczywistości), a do uzupełniania powietrza trzeba całkowicie spuścić wodę z zbiornika.
Bardzo proszę o pomoc, wypowiedź osób które siedzą w temacie, mają doświadczenie z hydroforami ocynkowanymi i przeponowymi oraz stosowanymi do nich pompami. Nie jestem pewnie czy pompa którą opisałem będzie odpowiednia do parametrów studni oraz dziennego zużycia.
Pozdrawiam,
Krzysztof