Wnioski z mojego przeglądu tematu. Jestem amatorem, sam wykonywałem swoją instalację.
Polecam zrobić projekt ogrzewania podłogowego, wykonać wg projektu, później lekko dostroić rotametry podczas użytkowania, jeśli zajdzie potrzeba. Jeden sterownik główny lub jeszcze lepiej 2 strefy - dół + góra (w domach z poddaszem, piętrem).
Sterowniki w poszczególnych pomieszczeniach mogą okazać się przydatne jeśli np.:
- nie robisz projektu, robisz wszędzie podłogówkę np. co 10cm i nie regulujesz przepływów na pętlach - wtedy sterownik częściowo załatwi regulację za Ciebie (uzyskasz zbliżony efekt)
- w pomieszczeniach o niestabilnych temperaturach (np. pomieszczenia gospodarcze, garaż)
Przy rekuperacji, wymianie powietrza temperatura w całym domu będzie się stabilizować (w sensie napewno szybciej niż w domu bez rekuperacji).
Pamiętaj że siłowniki, listwy sterujące to dodatkowe urządzenia, które cały czas biorą prąd - jakiś dodatkowy wydatek, dodatkowa rzecz do zepsucia również.
Osobiście - zrobiłem projekt ogrzewania, wykonałem wg pojektu, nastawy również. Dom planuje podzielić na dwie strefy góra + dół (dwie grupy pompowe w kotłowni) i tym samym będę miał dwa sterowniki w domu. Po latach okaże się czy to była słuszna decyzja, na razie jeszcze nie mieszkamy. Kabelki pod sterowanie pokoje mam położone w razie problemów.
Do montażu warto jest poszukac doświadczonej firmy. Od siebie polecam kontakt z Wentek
Pozdrawiam