Re: Wymiana gruntu, geologia
autor: Om3k » 28 cze 2021, 10:05
Nie. Wymiana gruntu od -1,10 do -1,50 m p.p.t. na szerokości 0,90 m nie jest wskazana.
Glina piaszczysta w stanie twardoplastycznym i stopniu plastyczności IL=0,12 to jest dobry, nośny grunt nadający się do bezpośredniego posadowienia parterowego, niepodpiwniczonego budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Ponadto architekt, który nie posiada uprawnień do projektowania w specjalności konstrukcyjno-budowlanej nie może projektować posadowienia budynku.
Zagęszczenia nasypów budowlanych nie specyfikuje się za pomocą stopnia zagęszczenia ID, lecz podając wskaźnik zagęszczenia IS. Dobrą praktyką jest też podanie przez konstruktora, w dalszej części opisu sposobu kontroli wskaźnika zagęszczenia wykonanego nasypów, np. przez sondowanie dynamiczne.
Zwróć też uwagę, analizując opinię geotechniczną, że woda gruntowa ma napięte zwierciadło. Przykładowo w otworze badawczym nr 1, wodę gruntową nawiercono na rzędnej -1,70 m. Woda gruntowa ustabilizowała się na rzędnej -1,20 m. Wymiana gruntu rodzimego do rzędnej -1,50 m p.p.t. na pospółkę będzie wiązała się z przebiciem hydraulicznym, wypłynięciem wody do wykopu i uplastycznieniem gliny.