O ile w takim razie ogrzewanie podczerwienią będzie tańsze od konwekcyjnego elektrycznego w %?
Ogrzewanie podczerwienią może być tańsze o 40% od klasycznego ogrzewania elektrycznego.
Różnice występują w przypadku ogrzewania piecami akumulacyjnymi, albo grzejnikami konwektorowymi.
Sama różnica jest spowodowana formą emisji energii.
W klasycznych urządzeniach grzewczych ogrzewamy najpierw powietrze (nagrzewając medium grzewcze do wysokiej temperatury), a dopiero w taki sposób ogrzane powietrze, poprzez konwekcję ogrzewa nasze mieszkanie. W tym systemie grzewczym zawsze jest cieplejsze powietrze, które zawiera dużo wilgoci, a ściany pozostają chłodniejsze, co z kolei może prowadzić do skraplania się wilgoci na chłodniejszych częściach ścian, a tym samym stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów pleśniowych!
W ogrzewaniach podczerwonych emiter ciepła ( folia grzewcza, mata grzewcza, promiennik ),
ogrzewają bezpośrednio całe wnętrze włącznie, z meblami, a nie powietrze! Dopiero od tak nagrzanych powierzchni ogrzewa się powietrze. Powietrze ma temperaturę o 2 stopnie niższą od temperatury ogrzewanych powierzchni. Oddychamy rześkim powietrzem, nie odczuwając uczucia chłodu, gdyż grzeją nas wszystkie nagrzane powierzchnie w mieszkaniu!
Na tym też polega oszczędność całego systemu grzewczego, który zapewnia pełny komfort cieplny przy minimalnych kosztach energii.
System wytwarza tylko tyle ciepła, aby zrekompensować straty cieplne budynku, dlatego też najbardziej sprawdza się domach izolowanych, bądź budowanych w technologii tradycyjnej z masywnymi ścianami.
Ciepłe ściany nie absorbują wilgoci, więc występowanie grzyba jest wykluczone.
Przy ogrzewaniach płaszczyznowych, wystarczy nagrzać powierzchnię grzewczą do 22 ° C by uzyskać najwyższy komfort cieplny.
Oszczędza się w ten sposób energię, gdyż nie ogrzewa się bezpośrednio powietrza!