APEL do posiadających domy murowane ocieplane od środka!

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24686
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 cze 2007, 11:09

Nie piszę do Pana , Pan jest na wiedzę odporny i szkodzi.
Nie "podświetliło" całości , to można zaznaczyć i przenieść.

JBZ

autor: JBZ » 21 cze 2007, 12:03

Dzięki za te linki.
Przeczytałem w całości. Włos mi się jeży na głowie! Szkoda, że pismo Instalator Polski nie posiada Kolegium Redakcyjnego (wzorem takich pism jak Materiały Budowlane, Forum Budowlane czy Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja), bo takie idiotyzmy nie ukazały by się publicznie.
Ale bardzo dziękuję! Wie Pan dlaczego?
Bo z wielką przyjemnością napiszę koreferat do tegoż artykułu i ukaże się on na łamach tegoż pisma Instalator Polski - taki jest wymóg prawa prasowego. I polemika przeniesie się na szersze wody niż tu na wąskim forum.

Będzie ciekawie i wesoło: ciekawie, bo będzie Pan musiał także na łamach tego pisma odpowiedzieć - a wesoło, bo będzie to pierwszy chyba na świecie przypadek wtrącania się laika w budownictwo.

Już zacieram ręce i pozdrawiam!

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24686
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 cze 2007, 12:51

Ciesze się. Jeszcze parę lat i Pan zrozumie czemu wentylacja grawitacyjna jest w parterowej, współczesnej zabudowie nieskuteczna, jaka jest rola izolacji termicznej i wodnej w budownictwie, dlaczego znikną centralne systemy rozprowadzania ciepła....
Dla przykładu, na Wydziale Elektroniki WAT przedmiot lampy elektronowe przepadł w 1975 roku. A ja mogę Pana zapewnić, że są jeszcze politechniki gdzie uczy się obliczeń centralnego ogrzewania!!!! Widzi Pan bezwładność i odporność na to co się dzieje dookoła jest jak beton, nie do ruszenia. Ale domy energooszczędne to nie moja fanaberia, choć przyznam że hobby. Nie będą zPanem w pyskówki się wdawał, bo to odstrasza i denerwuje czytających. Ograniczenia emisji CO2 oraz wymogi zdrowia i komfortu, będą decydujące w budownictwie czy to się takim wrogom izolacji i wentylacji jak Pan podoba czy nie!

JBZ

autor: JBZ » 21 cze 2007, 21:22

Geniusz-samouk budownictwa może jedynie kibicować a nie pouczać!
I nie wkładaj mi człowieku w usta czegoś czego nigdy nie głosiłem - to widać już obsesja geniuszy-samouków! Jak nie ma się czego uczepić, to się przypina etykietkę i hajda! To też schizofrenia Panie TB.

Otóż, powtarza po raz setny: Jestem za domami jaknajbardziej energooszczędnymi i za racjonalnymi rozwiązaniami w budownictwie. Jestem natomiast wrogiem nieuków i geniuszy-samouków prawiących morały i wprowadzających innych w błąd. Mamiących fikcyjnymi badaniami i niby odkryciami.

Nigdy nie będzie nieuk uczył nauczyciela - tak było, tak jest i tak będzie! Po to są szkoły i po to są wydziały, aby móc zabierać głos odpowiedzialnie. Panie nie ma żadnego wykształcenia budowlanego - nawet zawodówki, żeby móc ze mną i innymi dyskutować na tematy budowlane. Jasne?

Co do wymogów zdrowia i komfortu cieplnego w budownictwie, to istnieją one i są rygorytycznie stosowane na całym świecie od czasu, gdy na świecie nie było Pana ojca - drogi Mociumpanie! Tutaj Ameryki Pan nie odkrywa, a wyważa drzwi już dawno otwarte. Gdzieś Panu dzwoni, ale nie w tym kościele. To samo dotyczy domów o niskim zapotrzebowaniu na ciepło, ale żeby o tym wiedzieć trzeba się uczyć, a nie fantazjować Panie TB.

Moja krytyka nie dotyczyła i nie dotyczy rozwiązań technicznych, lecz głupot, które Pan non-stop wypisuje. To ja jako jeden z pierwszych w Polsce propagowałem izolowanie domów i nadal to czynię. Jednak nie można ich ocieplać bezkrytycznie, lecz z zastosowaniem optymalizacji. Pan tego nigdy nie pojmie. Więc krytykę proszę sobie zostawić dla swoich dzieci - jeśli je ma.

Co do tematyki wentylacji, będzie Pan miał możliwość napisać replikę w Instalatorze Polskim za jakiś czas, a nie tutaj. Niechaj cała Polska poczyta Pana argumentów. Argumentów laika w budownictwie i na dodatek pouczającego resztę środowiska budowlanego. Geniuszem Pan nie jest, a schizofrenikiem.

Czekam nadal na adresy domów, które Pan ocieplił od środka! Zanim ich Pan nie ujawni. zostanie zwykłym szarlatanem - nie w moich oczach, lecz forumowiczów.

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24686
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 cze 2007, 7:57

Pan wie chociaż co to jest dom energooszczędny? Najczęściej ludzie są przeciwnikami tego na czym się nie znają czego nie rozumieją. Nic więc dziwnego, ze jest Pan wrogiem budownictwa energooszczędnego, a co się z tym nierozerwalnie wiąże wentylacji z odzyskiem. No i wrogiem fizyki.

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 22 cze 2007, 12:30

JBZ pisze:Jednak nie można ich ocieplać bezkrytycznie, lecz z zastosowaniem optymalizacji.

zawsze pisałem, że wciąż coraz grubsze warstwy ocielenia są jak "owczy pęd" i jestem tego przeciwnikiem. dla przykładu, kilka lat temu zalecana warstwa ocieplenia dachu to było 16cm, teraz 20cm. ciekaw jestem kiedy dojdziemy do 1 metra? to paranoja przecież.

JBZ pisze:Czekam nadal na adresy domów, które Pan ocieplił od środka!

nie jestem specjalistą od tego typu rzeczy, ale wiem że ocieplając dom od wewnątrz załatwimy sobie wilgoć między ociepleniem właśnie a ścianą. być może jestem cienogrodzianinem, ale uczono mnie, że ocieplenie wykonuje się po zimnej stronie, więc na zewnątrz budynku. znam nawet przypadek, gdy gość ocieplił sobie strop w salonie od spodu tzn przyklejając styropian do sufitu i pierwszej zimy zaczęło mu z sufitu kapać.
pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24686
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 cze 2007, 12:42

Uczą, że od zimnej strony, ale tylko ci co izolacje termiczną dają po to by zimno nie weszło. A co do wilgoci... od tego by przegroda termiczna była sucha jest hydroizolacja od wewnątrz (jak w dachu czy szkielecie) . Przecież najpopularniejsze w Skandynawi budownictwo to -www.isover.se/sw6406.asp . ściany są suche.
Co do grubości izolacji... jeżeli uważasz, że za mało płacisz za ogrzewanie zdecydowanie izolowanie odradzam. A 50cm to poprostu dyrektywy -www.isover.se/sw5722.asp
Szkoda tylko, że dyskusja jest jałowa bo oponenci i wrogowie izolowania nie chcą powiedzieć co uważają za dom energooszczędny, jakie proponują aktualnie zużycie E/m2 rocznie i przy jakie izolacji.

tomasz_z
Aktywny
Aktywny
Posty: 205
Rejestracja: 01 cze 2007, 10:14
Lokalizacja: Warszawa

autor: tomasz_z » 22 cze 2007, 13:23

Pan ma jednak poważne problemy:
- z głową
- z myśleniem
- z czytaniem ze zrozumieniem
i z iweloma iinymi jeszcze czynnościami.

Po pierwsze, przytoczone przez Pana "dyrektywy" do detal ocieplenia stropu.
Po drugie, proszę pokazać polskie lub chociaż europejskie dyrektywy - pogadamy.
Bo póki co szwedzkie, lub amerukańskie maja sie nijak do rzeczywistości.

Po kolejne, ocieplanie od wewnątrz powiadasz, kolego ignorancie? Na obu linkach niestety nie ma NIC o ociepleniu d wewnątrz. Jest to przykład budynku drewnianego szkieletowego, z wykończeniem elewacji cegłą licową.
Nie ma też ŻADNEJ hydroizolacji tylko zgodnie z prawami fizyki budowli jest PAROIZOLACJA od wewnątrz i wiatroizolacja od zewnątrz. Pańskie słowa są NIC nie warte Panie szanowny, bo nie ma to jak podpierać się czymś, czego się nei rozumie. Pan nawet nie umiesz rysunków technicznych czytać.

Podpowiem (za darmo lekcja) - prostokąt przekreślony "iksem" to jest drewno w rysunku technicznym.

Tu właśnie w tym schemacie (dziękuję zo podesłanie, bo potwierdza moje słowa wypowiadane wcześniej, i Pana JBZ również i przedmówcy również) jest dokładne zabezpieczenie się przed mostkami termicznycmi, o których trąbiłem, a które raczy pan "olewać" w swoim "doradztwie". Twierdził Pan, że nie wystąpią, jeśli zrobi się "termos".

A ja mówie, że się zrobią, nawet mimo Pańskiej "hydroizolacji". I tu widać na tych schematach, że można ich uniknąć ocieplając od zewnątrz, zarówno strop, jak i ściany. Noooo chyba, że dla Pana ocieplenie poddasza - stropu nieużytkowego w poziomie jest izolacją od środka ;))))

:twisted:
follow the white rabbit...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24686
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 cze 2007, 13:32

Nie ! nie uniknie Pan . Chociażby na styku ściana fundament.
Co Pan uważa za dom energooszczędny? Jakie zużycie E/m2 rocznie....? łatwiej będzie dyskutować jak Pan odpowie.

tomasz_z
Aktywny
Aktywny
Posty: 205
Rejestracja: 01 cze 2007, 10:14
Lokalizacja: Warszawa

autor: tomasz_z » 22 cze 2007, 13:53

Łatwiej nie będzie, bo Pan nie rozumie NIC, z tego, o czym chce Pan rozmawiac.

Podam chętnie linków kilka bo zadałem sobie trud poczytania strony:

- cholernie niekonsekwentni ci szwedzi, nie trzymają się wcale wytycznych czy dyrektyw, jak to Pan nazwał:
-http://www.isover.se/sw5679.asp
-http://www.isover.se/sw5683.asp

Ocieplanie od środka.... tylko piwnicy nieużytkowej ;)
-http://www.isover.se/sw5687.asp
-http://www.isover.se/sw6405.asp

I koniecznie od środka....
-http://www.isover.se/sw5714.asp
-http://www.isover.se/sw6407.asp
-http://www.isover.se/sw6410.asp

i już mi się nie chce więcej przytaczać.

Może Pan pobrać wersję demo programu do obliczeń cieplych (w jezyku szwedzkim latwo jest sie poruszac, jesli znasz Pan niemiecki - da Pan moze z tym rade, chyba ze zna Pan szwedzki).
Niestety, ku Pana niepocieszonej reakcji powiem, ze niestety ten program liczy przegrody korzystajac z..... fizyki budowli. A to niefart.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24686
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 cze 2007, 14:00

No nareszcie. Znam to doskonale. To są docieplenia do domów zużywających sporo ponad 120kWh/m2 rocznie . Do takich domów stosowało się jeszcze systemy centralnego ogrzewania. Ale co to ma wspólnego ze mną i domem energooszczędnym czy izolowanym?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24686
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 cze 2007, 14:01

Pan mnie namawia bym się cofną do 1990roku?

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 22 cze 2007, 15:51

T. Brzęczkowski pisze:Co do grubości izolacji... jeżeli uważasz, że za mało płacisz za ogrzewanie zdecydowanie izolowanie odradzam. A 50cm to poprostu dyrektywy isover.se/sw5722.asp
Szkoda tylko, że dyskusja jest jałowa bo oponenci i wrogowie izolowania nie chcą powiedzieć co uważają za dom energooszczędny, jakie proponują aktualnie zużycie E/m2 rocznie i przy jakie izolacji.


oglądałeś może film z charlie chaplinem, gdzie jego wspólnik tłukł szyby, a on był szklarzem? tak samo jest z tymi dyrektywami. oczywistym jest, że producent izolacji termicznych zaleca jak największa ich grubość, gdyby zalecał mniej działałby na swoja niekorzyść. tak więc dyrektywy isovera nie są obiektywne. jak pisałem dziś jest to 20 czy 50 cm a za 5 lat dojdziemy do 100cm. kto na tym zyska. sądzę że inwestor jakieś grosze, i producent ocieplenia wcale nie marne grosiki. poza tym chyba lepiej ocieplić dom warstwa ocieplenia 100cm niż tylko 50cm, prawda? to może proponujmy od razu 150cm, a może 200cm, żeby za 10 lat nie okazało się że mamy dom nie energooszczędny.
pozdrawiam

tomasz_z
Aktywny
Aktywny
Posty: 205
Rejestracja: 01 cze 2007, 10:14
Lokalizacja: Warszawa

autor: tomasz_z » 22 cze 2007, 16:17

ależ dlaczego cofnął? a co ja wkleiłem? archiwum? nieee, to jest właśnie obecna strona producenta

Pan jest przykladem tego, jak manewrujac informacjami (ich wybiorcza zawartoscia) mozna pokazac ze jeden z glownych producentow promuje cos, co kolega sobie wyobrazil jedynie... a niestety, tak nie jest
follow the white rabbit...

JBZ

autor: JBZ » 22 cze 2007, 20:44

Uwaga:
Laikom takim jak TB wydaje się, że dom to 4 ściany + dach + podłoga i wystarczy wpakować po 30 czy 50 a może 100 cm wełny i będzie dom energooszczędny! Gdyby tak było Panie TB, to już dawno byśmy szastali po 100 cm styropianu czy wełny - a co tam? Jak oszczędność to oszczędność - czyż nie?
A może po rosyjsku: skoro na Zachodzie dają 20 cm styropianu? To my 50 cm i kto lepszy? Albo dajmy 100 cm i zakasujemy ich na długo!

Naukowców rosyjskich proszę o wybaczenie, bo co jak co, ale fizykę budowli to mają na wysokim poziomie i uznanym w krajach zachodnich. Więc, był to żart.

Pisałem już chyba pięć razy na tym forum do TB, ale to jak groch o ścianę, że dopóki stolarka w domach (aha: informuję TB, że terminem "stolarka" w budownictwie określamy otwory okienne i drzwiowe z dowolnego materiału - nie tylko drewna) istnieje, to nie ściany, dach czy podłogi będą dyskryminować grubość ociepleń, lecz stolarka. Dzieje się tak, gdyż jeśli nawet damy po 100 cm izolacji termicznej w dach, ściany i podłogę, to stolarka w takim domu będzie przyczyną aż 99 % start ciepła! Dlaczego tak jest?
Ano, dlatego że dzisiaj montowane okna i drzwi mają U ok. 1,0 w porywach najwyżej 0,9 W/m2K. I to jest wszystko na co stać dzisiejszą technikę. Wprawdzie w statkach kosmicznych są okna o wsp. U = 0,02 W/m2K, ale koszt takiego okienka to koszt całego domu u nas, więc to mrzonki. W naszych oknach możemy max. wycisnąć z ościeżnicy (dla TB objaśniam: jest to rama okienna trzymająca szybkę) U = 0,6 W/m2K, ale to oszklenie w oknie decyduje i nawet wypełniając przestrzeń między szybami argonem możemy wycisnąć 1,1 W/m2K, co dla całego okna daje właśnie ok. 1,0 W/m2K. Więc, jedno okno o wymiarach 1,6 x 1,6 m będzie wtedy tracić ciepło przez przenikanie w tej samej ilości co 30 m2 ściany super ocieplonej. A w każdym domu jednorodzinnym mamy 10-14 takich okien. Więc łatwo policzyć co będzie źródłem 99% strat ciepła w tak super ocieplonym domu. Łatwo policzy każdy, ale nie TB, bowiem po co liczyć? Łatwiej "zapewniać", nie?

Ale nie tylko to.
Drugą barierę dla domów energooszczędnych i prysznicem dla geniusza-samouka jest wentylacja! To wentylacja czyli pobieranie powietrza świeżego z zewnątrz wymagać będzie jego podgrzania do temperatury 2-3 st. C wyższej niż ma być w domu. I żeby nie wiem jak długie przewody GWC zamontować w gruncie, to zimą przy temperaturze -20 st. C (a przecież mamy i po -33) z gruntu można uzyskać podgrzew maksymalnie do +5 st. C (przy GWC oplatającym działkę spiralnie po kilka razy dla uzyskania długości 200-300 m). Zatem od +5 do +23 st. C chcemy czy nie musimy to powietrze podgrzać. A ilość ciepła dla tego powietrza jest wprost proporcjonalna do jego przepływu i można łatwo policzyć, że jest nie mała. I w rachunku kosztów nie ma znaczenia, jak dostarczymy tę ilość ciepła: grzejnikami c.o. czy nagrzewnicami powietrza?

Tak, oto te dwie przyczyny Panie TB - postawią barierę nie do przejścia, aby wskaźnik E (krórego Pan też nie pojmuje co to i jak się liczy?) spadł do 40 kWh/m2 rok czy niżej - żeby nie wiem jak TB zapewniał i nie wiem jakiego doznał olśnienia i nawiedzenia!

Czy z mojego opisu wynika, że jestem wrogiem domów energooszczędnych? Taki wniosek może wysnuć tylko tępak zaślepiony w swoim ego!

Laikom takim jak TB wydaje się, że gdy przeczytają folder po francusku, szwedzku czy norwesku, to ciemna masa nie będzie dociekać lecz szybciutko przyzna rację geniuszowi-samoukowi budownictwa polskiego, bo nasz geniusz to obieżyświat i wszystko wie! A naukowcy są zacofani w rozwoju i ich wiedza na nic dzisiaj, gdy TB ochoczo przytacza zagraniczne rozwiązania. Bo zagraniczne - proszę Państwa - to dopiero, co tam nasze?

A prawda wygląda tak, że nasz geniusz-budownictwa nie mając zielonego pojęcia o budownictwie (bo skąd niby ma mieć) nie umie czytać rysunków budowlanych i przytacza na lewo i prawo różne linki (nie rozumiejąc co zawierają) na dowód poparcia swoich genialnych tez. A że efekt jest odwrotny, to nie zraża w niczym Pana TB - w niczym! Podaje mi link do ocieplania od środka we Francji. Wchodzę i widzę ścianę domu drewnianego szkieletowego. Więc zwracam uwagę, że to ściana szkieletowa a nie murowana, a TB nic nie zrażony: "a co za różnica?". Dla laika żadna.

Może to inna choroba niż schizofrenia u naszego geniusza-samouka? Całkiem możliwe, bom w medycynie nie biegły, ale może jest na forum jakiś medyk (przecież też domy budują) niechaj wskaże TB do jakiego lekarza ma iść z głową? Pomóżcie człowiekowi - po co ma się męczyć i wyobrażać sobie jakim jest niedocenianym geniuszem w budownictwie - jeszcze wpadnie w kompleksy.

Jerzy Zembrowski


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów