Moderator: konsultant BuildDesk
T. Brzęczkowski pisze:...W domach o bardzo małych potrzebach ciepła coraz większy udział w ogrzewaniu maja „pozagrzejne „ źródła. 10 lat temu komputer 100W jeden na dom, teraz 400W i jeden to za mało, 10 lat temu telewizor 29 cali to 50W dziś lsd czy plazma to nawet 600W....
T. Brzęczkowski pisze:Ponieważ się tym zajmuję i to od 18 lat (domy zużywające do 40kWh/m2 rocznie "na wszystko") to jako zawodowiec sprawę przebadałem . Różnica w jednakowo elektrycznie ogrzewanych dwóch połówkach budynku parterowego z identyczną grubością styropianu w podłodze, wełny w dachu i styropianu na ścianie i fundamencie od zewnątrz
a w drugiej połówce wełna z folią od środka, wynosiła w skali sezonie grzewczym od 8000 do 9000kWh ( najniższa i najwyższa wartość). Obie połówki miały identyczną wentylację z rekuperacją i temperaturę. Wschodnia ściana była zakryta przed słońcem żywopłotem a po środku południowej przebiegała ściana działowa, więc nasłonecznienie było jednakowe. Dom miał 12/10m."?
jochwaw pisze:T. Brzęczkowski pisze:Ponieważ się tym zajmuję i to od 18 lat (domy zużywające do 40kWh/m2 rocznie "na wszystko") to jako zawodowiec sprawę przebadałem . Różnica w jednakowo elektrycznie ogrzewanych dwóch połówkach budynku parterowego z identyczną grubością styropianu w podłodze, wełny w dachu i styropianu na ścianie i fundamencie od zewnątrz
a w drugiej połówce wełna z folią od środka, wynosiła w skali sezonie grzewczym od 8000 do 9000kWh ( najniższa i najwyższa wartość). Obie połówki miały identyczną wentylację z rekuperacją i temperaturę. Wschodnia ściana była zakryta przed słońcem żywopłotem a po środku południowej przebiegała ściana działowa, więc nasłonecznienie było jednakowe. Dom miał 12/10m."?
Zaraz zaraz coś tu jest nielogiczne.
Szczyci się Pan izolowanym od środka budynkiem o obnizeniem zapotrzebowania 9000 kWh/rok.Dom parterowy wymiar 10x12m=120 m2 w obrysie zew. czyli w środku moze mieć i 100m2 p.u.Liczymy (zwykła arytmetyka) 9000 kWh/rok podzielić na 100 m2 = obniżenie wyniosło 90 kWh/m2/rok.Oba domy maja ten sam system wentylacji z rekuperacją.Załóżmy,że i materiały,okna są też te same.Mówi Pan że grubości izolacji są identyczne.I tu pytanie:
Proszę podać jakie U [W/m2*K] jest tej ściany przy izolowaniu od wewnątrz,
a jakie U [W/m2*K] przy izolowaniu od zewnątrz przy tych samych ilościach izolacji??
Czy aż takie zeby uzyskac obnizenie 90 kWh/m2/rok?
Zakładając,że budynek jest już zaizolowany styropianem a Pan "uszczęsiwił" lokatora izolowaniem od wewnątrz DODATKOWĄ wełną (odbierając mu m2 powierzchni uzytkowej)
to zadam pytanie podobne
Ile wynosi U [W/m2*K] przy dołozeniu od zewnątrz tej samej grubości izolacji jaka dołożył Pan od środka.
Proszę podac różnicę w [W/m2*K]. Jest?
W związku z powyższym proszę przeprowadzić dowód obliczeniowy,że w przy tej samej DODATKOWEJ grubosci izolacji z zewnątrz z ta sama instalacją wentylacji z rekuperacją budynek będzie miał gorsze sezonowe zapotrzebowanie na ciepło?
Umie Pan?Ma Pan pole do popisu.
piwopijca pisze:Witam, pierwsza mysl byla o czujce, ale jednak nie sprawdzi sie.
Cyrkulacja potrzebna tylko do prysznica, nie chce miec do umywalki czy wanny a tym bardziej do ubikacji. Stad tez zrezygnowalem z tego pomyslu. Potrzebuje czegos precyzyjniejszego, wspomniany wlacznik moglby byc rozwiazaniem, ale musi byc z wylacznikiem czasowym. Po 30 minutach wylaczy sie samoczynnie, nie biore nigdy prysznica dluzej wiec moze ...
Pzdr.
pener pisze:Ja mam dodatkowy włącznik w łazience (dzwonkowy), który daje sygnał na sterownik schodowy (taki co na klatkach w bloku).A on załącza pompę na ustawiony czas (u mnie ok 30 sek.).
Mam też taki włącznik w kuchni.
Sprawdza się.Wchodzisz, włączasz i zanim wejdziesz pod prysznic masz ciepłą wodę.
Wróć do „Certyfikaty energetyczne”
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości