witam,
Nowe budynki:
1. Paroizolacja od wewnątrz jest ok. np. tynki gipsowe to naturalna paroizolacja.
Stosując tynk gipsowy od wewnątrz zamykamy przenikanie pary wodnej przez konstrukcję.
( do tego najczęściej sprzedawane farby do wnętrz to te które nie są paroprzepuszczalne)
Jak widzimy w praktyce taką barierę wykonuje wielu nowych inwestorów (pewnie nieświadomie). I uważam że robią dobrze ( ze strony fizyki budowli, przepisów normowych i dla mnie na czystą logiką czyli w oparciu o wiedzę jaką posiadam z także doświadczenia.
2. Ocieplenie ścian od zewnątrz np. styropian grafitowy też jest ok. polecam film
http://www.youtube.com/watch?v=fwLg7SlN_eI - kompleksowe ocieplenie wraz z odpowiednimi instalacjami.
Styropian należy przyklejać tak by nie następował ruch powietrza pod płytą.
Niedopuszczalne jest klejenie styropianu tylko na kilka placków kleju. Styropian musi być mocowany obwodowo tuż przy krawędzi. Przy prawidłowym przygotowaniu i przyklejeniu płyt w przypadku niskich budynków kołkowanie pozostaje zbędne. Nie zapominamy o innych mostkach termicznych.
Generalnie ociepla się od zewnątrz ponieważ jest łatwiej i praktyczniej. Prawidłowe ocieplenie od zewnątrz nie jest złe pod względem termoizolacyjności. Po prostu się sprawdza. Złe ocieplenie się nie sprawdza.
Wady ocieplenia ścian od wewnątrz:
- trudności w prowadzeniu instalacji,
- trudności w montażu urządzeń i mebli,
- konieczność zastosowania strupów o większej rozpiętości,
- taką izolację łatwo jest uszkodzić ( kto nigdy prasowalnicą, drzwiami, meblem, krzesłem, stołem lub deskorolka nie stuknął w ścianę w środku?)
3. Nie bez znaczenia pozostaje konstrukcja ściany. Najlepsza ściana z betonu grubości 10 cm lub 18 ściany nośne zewnętrzne. To też szerszy temat. Polecam
www.praefa.pl . Generalnie im cieńsze ściany tym lepiej. To styropian powinien przenosić opór cieplny, a materiał ścienny tylko przenosić naprężenia od obciążeń.
4. Ocieplenie fundamentu 30 cm. ( płyty fundamentowej, praktycznie nie wykonywałem ław fundamentowych odkąd jestem kierownikiem czy inspektorem) Przez grunt ucieka b. dużo ciepła. Polecam 20 cm najlepiej 10 + 10 styropian grafitowy EPS 80 031 . Pewnie, że lepiej od środka to znaczy pod wylewkę i znów nieświadomie wielu inwestorów robi sobie dobrze. Niektórzy utrudniają sobie zadanie ocieplając płytę od spodu stosując styropiany o dużej wytrzymałości na ściskanie. Można tak ale po co? Należy pamiętać o dobrej izolacji płyty fundamentowej. Ogólnie cement, czy beton bardzo wodę podciągają.
5. Akumulacja ciepła istnieje! np woda doskonale akumuluje ciepło, ha beton także.
A jak fajnie je oddają! ale to szerszy temat. Oczywiście nie można powiedzieć o akumulacji ścian ocieplonych z jednej strony. Ściana może się jedynie ogrzać do temperatury otoczenia ale dość szybko ciepło odda gdy temperatura w pomieszczeniu opadnie.
tekst powyżej dotyczy oczywiście nowych budynków
Stare budynki budowane najczęściej z cegły, grubość ściany ok. 50 cm z pustką powietrzną 4 cm. Często są zawilgocone to prawda. Najczęściej w mieszkaniach na pierwszej (i drugej) kondygnacji, spowodowane jest podciąganiem kapilarnym wody. Jasne chyba jest że takich budynków przed osuszeniem się nie ociepla.