misiek pisze:Witam!
Mam pytanie. Gdyz czeka mnie wymiana gniazdek elektrycznych. Zastanawia mnie jedna sprawa. Pytanie brzmi czy montować wyłącznie gniazda z bolcem ? Jeżeli tak to co się może stać jeżeli stare gniazda są bez bolców, a ja chciałbym posiadać już wszystkie z bolcami? Czy podłączenie gniazda z dwoma wtyczkami może zakłócić pracę instalacji elektrycznej ? Pytam bo się nie orientuje w temacie.
Jeszcze jedno, gniazda podtynkowe to takie którego puszka schowana jest w ścianie?
Za wszelka pomoc dziękuje
p.s.
Nie wiem czy to ważna informacja ale instalacja jest w mieszkaniu
Po kolei.
Jeżeli masz w mieszkaniu instalację 3-przewodową, to zamontuj wyłącznie gniazda z bolcem. Jeżeli masz dwuprzewodową, to w zasadzie też, ale w drodze wyjątku możesz zainstalować gniazda bez styku ochronnego tam, gdzie NIGDY nie podłączasz urządzeń 1 klasy ochronności (czyli pralki, kuchenki, lodówki, zmywarki, metalowego grzejnika itp.).
Co do sposobu podłączenia - jeżeli instalacja w mieszkaniu jest 2-przewodowa, to najprawdopodobniej pracuje w systemie TN-C (dawniej zwanym zerowaniem). W takim przypadku należy podłączyć przewód ochronno-neutralny (ten "bez prądu") do bolca ochronnego, i zmostkować z jednym ze styków roboczych (dziurek w gniazdku). Do drugiego styku podłączamy przewód fazowy (ten "pod napięciem").
Podłączenie gniazdka podwójnego samo w sobie nie zakłóci pracy instalacji - może zakłócić to, co do niego włączysz. Jeżeli to będzie radio i lampka, albo telewizor i DVD, czy w kuchni krajalnica i mikser, to wszystko będzie w porządku. Gorzej, jeśli podłączysz do jednego gniazdka pralkę i zmywarkę, albo odkurzacz i farelkę. Zasadniczo obciążenie takiego gniazda nie powinno przekroczyć 10A, czyli łączna moc urządzeń do niego włączonych nie powinna być większa niż 2300W.
Tak, gniazda podtynkowe, to takie wpuszczane w ścianę.