Czy ścianę z wełną można jeszcze docieplić styropianem?

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Gość
Czy ścianę z wełną można jeszcze docieplić styropianem?

autor: Gość » 09 cze 2005, 13:16

W ścianie zew. jest weła min. czy można docieplić styropianem na zew.

Slayer

autor: Slayer » 10 cze 2005, 11:10

W jakimś innym poście na tej stronie ktoś pytał o tynki izolacyjne termocover. Może coś takiego da się zastosować w twoim przypadku. Taki tynk jest lekki i izoluje termicznie a co najważniejsze - pozwala "oddychać" ścianie.

Sylwek

autor: Sylwek » 21 lis 2005, 11:23

Ogólnie można powiedzieć wszytko można. Osobiście jednak radziłbym sprawdzić warunki cieplno wilgotnościowe - jak wypadają wykresy - żeby być może po dociepleniu nie okazało się, iż w przegrodzie bedzie wystepować wilgoć lub otrzyma sie zbyt niską wartość U=.... [W/m2*K].

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 21 lis 2005, 14:48

Sylwek jestem ciekaw jak to robisz (te warunki liczysz) by punkt rosy nie był w ścianie i izolacja była skuteczna???!

Sylwek

autor: Sylwek » 21 lis 2005, 15:12

Po prostu liczę.......... tak normalnie. :)

Ale zawsze chętnie posłucham co inni myslą na ten temat
sylqek@wp.pl

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 21 lis 2005, 16:17

Poprostu ciekaw jestem jak to się udaje, bo nie spotkałem nikogo kto by to zrobił. www.nie-co.pl mało tego pewien jestem, że to jest niewykonalne!

Sylwek

autor: Sylwek » 22 lis 2005, 10:15

Chmmmm masz ciekawe podejscie do tematu moze go rozwiniesz?

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 22 lis 2005, 11:05

Chętnie. Na wykresie Molliera narysuj strefę komfortu termiczno- wilgotnościowego, czyli czworobok zaczynając od 22 stC i wilgotność względną 35% ( dolne warunki) i 26 st.C i wilgotnosć 65% (górne warunki) Skrajne punkty połącz z krzywą punktu rosy 100% ww i wyjdą Ci temperatury wykraplania się wody od +6st. C do +22 st.C Teraz ile trzeba dać np styropianu by to wypadło poza scianą, przy temperturze na dworze np. -10st.? A co z pierwszą warstwą ściany, stojącą bezpośrednio na fundamencie mającym np. +1 st.C?

Gość

autor: Gość » 23 lis 2005, 13:06

Znowu głupoty panie TB!
Nie ma pan zielonego pojęcia w temacie fizyki budowli, więc proszę omijac tę dziedzinę!
Strefa komfortu i dane wynikające z wykresu i-x wilgotnego powietrza mają się tak do zagadnień wilgotnościowych wewnątrz przegród dokładnie tak jak pan do fizyki budowli.
Jak człowiek nie mający żadnego wykształcenia w tym kierunku może zabierać głos na tematy sobie obce? Brak rozumu czy coś gorszego???
Ma rację Pan Sylwek, że da się obliczać możliwości wykraplania się pary wodnej w każdej przegrodzie. Dzisiaj mamy dwie metody: przybliżona w warunkach stacjonarnych i symulacja niezwykle zbliżona do rzeczywistej metodą Kunzel'a i jego programu komputerowego.
To są obszary panu TB tak odległe jak Wenus nam Ziemianom!
Jerzy Zembrowski BIURO DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB www.bdb.com.pl

P.S. Panie TB nadal czekam na adresy domów, w których zastosowano pana pomysł ocieplania od wewnątrz! Już minęły dwa miesiące i co? Adresów brak, czy odwagi?

Sylwek

autor: Sylwek » 25 lis 2005, 8:02

Panie TB. Fajnie jest czasmi poczytać co Pan myśli na różne tematy.Ja oczywiście zawsze bede obstawał przy tym, czego sie nauczyłem i pod wzgledem konstrukcji i ogólnego budownictwa. Dlaczego bede tak robił????
Ponieważ tego sie uczyłem , ma to sens, to było wielkrotnie sprawdzane - lata budownictwa, labolatoria id.

Ale oczywiście każdy może mieć z nas różne podejscie. I Kopernik był w swojej teorii nie rozumiany przez ludzi współczesnych dla Niego.

Ale niech mi Pan powie co Pan uważa na temat niskiego U=....[W/m2*K]
I w końcu niech mi Pan powie co jest naprawde lepsze:
Silka 24+12cm styropian czy gazobeton 24cm + 12styropian, czy porotherm 24cm +styropian
Ale prosze o jedna konkretna odpowiedź, biorąca wszytko pod uwagę:
porotherm: ze pozostawiony na zime bardzo lubi sie rozwarstwić (woda+mróz itp)
silka : bezwładność cieplną
gazobeton: ciepły ale chłonący wilgoć.
Po prostu biorac wszytkie cechy każdego materiału. Cena nie gra tu roli , chodzi mi o Pana zdanie - gdyby miał Pan do wyboru tylko te 3 rodzeje i ścian i musiałby Pan jakś wybrać to którą?????

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 25 lis 2005, 15:27

-"Ale oczywiście każdy może mieć z nas różne podejscie."- to nie moje podejście, tylko taka jest fizyka. Niezależnie od naszych zapatrywań i wiedzy, ceny ogrzewania będą rosły. Wprowadza się normy emisji ciepła, certyfikaty domów itp. Już u nas zaleca się 70 kWh/m2 rocznie, co przy Norwegii 40 kWh /m2 jest przepaścią. A technologiami, które Pan podaje nie udaje się zejść poniżej 120 kWh/m2 rocznie.

-"Ale niech mi Pan powie co Pan uważa na temat niskiego U=....[W/m2*K]
I w końcu niech mi Pan powie co jest naprawde lepsze:
Silka 24+12cm styropian czy gazobeton 24cm + 12styropian, czy porotherm 24cm +styropian " - Jak już podałem wyzej nie ma większego znaczenia który z tych materiałów użyjemy przy nawet tak cieńkiej (12 cm) izolacji. Ale jeżeli musiałbym wybierać to silka njlepiej będzie odprowadzała ciepło przez fundament pod dom.
-"ze pozostawiony na zime bardzo lubi sie rozwarstwić (woda+mróz itp" - Nie dpuszczam nawet możliwości by woda była w przegrodzie termicznej. Dlatedo do Pana ściany dołożyłbym stelaż wypełniony wełną (3-7cm) folia i włóknogips lub g-k, jak na rys.

www.xella.pl/html/pol/pl/tb_5566.php?ma ... tries_id=9
lub
www.isover.se/sw5687.asp
A co ja bym wybrał? - www.isover/sw6406.asp

Panie Sylwku proszę odpowiedzieć sobie na proste pytania
Czy dążnie do 40 kWh/m2 rocznie to błąd, skoro już to w wielu krajach obowięzuje (RT2000)?
Poniewaz wiąze się to z min. trzykrotnym zwiększeniem izolacji w podłodze ścianie dachu (0.1 - 0.08W/m2xK ) ( www.isover.se/sw5669.asp www.isover.se/sw5722.asp )
Minimum trzykrotnym zmniejszeniem strat przez wentylację (rekuperacja) i minimum trzykrotnym zmniejszeniem zużycia wody użytkowej (krany bezdotykowe + termy pojemnościowe blisko kranów)oczywiście nie tracąc nic z komfortu. TO JAK TO UZYSKAĆ OCIPLAJĄC NA ZEWNĄTRZ?
Proszę wyliczyć """ Pan z BDB:Ma rację Pan Sylwek, że da się obliczać możliwości wykraplania się pary wodnej w każdej przegrodzie. Dzisiaj mamy dwie metody: przybliżona w warunkach stacjonarnych i symulacja niezwykle zbliżona do rzeczywistej metodą Kunzel'a i jego programu komputerowego. """ dla ciany 0.1W/m2xK . I proszę pamiętać, o minimalizacji bezwładności bo sterujemy super dokładnie ogrzewaniem.
Jeste ciekaw co Panu wyjdzie.

Wentylek

autor: Wentylek » 25 lis 2005, 23:27

Sylwek powtarza bzdury, pana z bdb. Sylwuś czy nigdy nie spotkałeś ściany trójwarstwowej np. z porothermu. Pustak styropian, czy wełna i pół czy cały pustak????
Czy ten zewnętrzny ,przemarzający pustak się rozpada, rozwarstwia, czy co tam jeszcze???. Czy w norweskim domu z 30 cm wełną i obmurowanym cegłą licówką (sam takie w Norwegii robiłem), licówka owa ulega rozpadowi czy rozwarstwieniu!??? No może w Norwegii nie ma mrozów. Panie Brzęczkowski słusznie zauwazył Pan bdb że dzieli was przepaść. 150 kWh/m2 rocznie do 40 to jest przepaść. Sylwek pomyśl.

nowy
sciany

autor: nowy » 26 lis 2005, 13:07

wentylek czy twoim zdaniem takie sciany trojwarstwowe jak wymieniłaś trzeba ocieplać jak trzeba to dorać jak bo widze ze masz doświadczenie


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

Gotowe projekty domów